معرفی شهر جدید سهند

شهر جدید سَهَند یکی از شهرهای جدید استان آذربایجان شرقی است. این شهر که در ناحیه شمال غربی شهرستان اسکو واقع شده‌است، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، با جمعیتی بالغ بر ۱۳٬۶۱۰ نفر، هجدهمین شهر پرجمعیّت استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. هدف از احداث این شهر، اسکان دادن سرریز جمعیت کلان‌شهر تبریز بود که با استقبال گسترده مردم این کلان‌شهر رو به رو شد. شهر جدید سهند در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۷ خورشیدی، با افتتاح ساختمان شهرداری و انتخاب شهردار، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی و سومین شهر شهرستان اسکو، پس از شهرهای اسکو و ایلخچی شناخته شد.
اهداف مكانيابي و ايجاد شهر جديدسهند
عوامل عمده و موثر در انتخاب مکان و موقعیت شهر جديدسهند بشرح ذيل است :
پاسخگوئي به اسكاندهي جمعيت فزاينده منطقه شهري تبريز
انتقال جمعيت فزاينده به سوي اراضي موات به ويژه در سمت جنوبغربي تبريز و دور كردن آنها از نفوذ در اراضي كشاورزي
جذب بخشی از جمعيت در حال افزایش تبريز در نقطه اي خارج از اين شهر و به صوت ناپيوسته به آن بطوريكه فاصله تا حد امکان کم و دسترسي به شهر تبريز سهل باشد
بوجود آمدن مراكز اشتغال در منطقه و استفاده از سرمايه هاي مردمي ( علاوه بر سرمايه گذاریهاي دولتي در ايجاد و احداث شهر )
قابل كشت نبودن اراضي و سهولت در تملك زمين
فيزيك مناسب براي اقتصادي بودن شهرسازي
با توجه به پارامترهاي فوق مطالعات متعدد زمين شناسي ، مكانيك خاک ، اقليم شناسي و ... انجام گرفته و تهيه عكسهاي هوائي، نقشه هاي زميني و هوائي توسط كارشناسان و مشاوران در بهمن ماه 1366 شروع گرديد .
مراحل شكل گيري
اين شهر با موقعيت جغرافيائي مناسب و جاذبه محيطي مطلو ب و نيز چشم انداز دامنه كوه سهند از يكسو و نزديكي آن به شهر تبريز و نيز استقبال اقشار مختلف جامعه و بويژه شركتهاي تعاوني مسكن كارخانجات مستقر در محور تبريز – سهند براي مهاجرت و سكونت در اين شهر، از سوي ديگر، برنامه ريزي و فعاليت اجرائي را هر چه بيشتر و بهتر قوت بخشيده و راه را براي تلاش گسترده هموار ساخته است. بطوريكه در آماده سازي اول در زميني به وسعت 130 هكتار با پيش بيني جمعيتي بالغ بر 15000 نفر، كار واگذاري قطعات ويلائي و آپارتماني بمنظور ساخت قريب به 4000 واحد مسكوني به پايان رسيده و واگذاري 430 هكتار از اراضي آماده سازي دوم شهر جديد سهند به تعاوني هاي مسكن و متخصصين از اوايل سال 72 شروع ورو باتمام ميباشد . طرح جامع شهر جديدسهند با جمعیت پذیری نودهزار نفر برای افق سال 1385 در سال 78 به تصويب رسيده ، بازنگری و تهیه طرح جامع شهر با جمعیت پذیری 500 هزارنفر به مشاور واگذار شده است .
تهیه طرح تفصیلی شهر انجام و تهیه نقشه های اجرائی آماده سازی 3 از طریق مهندسین مشاور در دست اقدام میباشد . در بخشهاي گوناگون مطالعه واجرا اعم از نقشه برداري ، مكانيك خاك ، لرزه شناسي ، ترافيك ، حمل و نقل ، آب و فاضلاب ، برق و گاز ، تاسيسات زيربنائي ، تصفيه خانه ، فضاي سبز ، خدمات عمومي نظير مراكز آموزشي ، فرهنگي ، ورزشي ، تجاري ، مذهبي ، و همچنين احداث واحدهاي مسكوني ويلائي و آپارتماني با همكاري مهندسين ، متخصصين و كارشناسان و بهره گيري از تجارب و سرمايه صاحبان فن و شركتهاي انبوه ساز ساختماني اقدامات اساسي صورت پذيرفته است .
از ديگر ويژگيهاي پرديس آزادراه تهران- پرديس مي باشد كه با بهره برداری از این آزادراه حلقه ارتباطی از شرق تهران به استانهای شمالی و شمال شرق تسهیل شده و فاصله شهر جديد پرديس با تهران را از25 كيلومتر به 17 كيلومتر كاهش داده است. همچنين اجرای خط لوله انتقال آب جهت تامین آب پردیس از پروژه هاي مهم و اساسي شهر جديد پرديس به شمار مي آيد.

عمليات روبنائي شهر سهند

عمليات روبنائي در آماده سازي اول با احداث مساجد . حسينيه ، كتابخانه ، ساختمان كلانتري ، ساختمان آتش نشاني و مدارس و ... در حال اجرا مي باشد.
فعالیتهای انجام شده در زمینه ساخت و ساز واحدهای غیر مسکونی تا شش ماهه اول سال 89
مسکن مهر سهند
فعالیتهای انجام شده در زمینه ساخت و ساز واحدهای مسکونی تا شش ماهه اول سال 89
مسکن مهر سهند

ناحیه اشتغال صنعتي

ناحيه اشتغال شهر جديد سهند در 24 كيلومتري جنوبغربي شهر تبريز واقع شده وارتفاع متوسط آن از سطح دريا 1313 متر ميباشد .
با توجه به قطبهاي صنعتي تبريز و وجود كارخانجات متعدد و همچنين ارتباطات منطقه اي و وجود مسيرهاي ترانزيتي كشور كه از اين منطقه عبور مينمايند ، انتظار ميرود كه اين ناحيه علاه بر پاسخگوئي به نيازهاي شغلي شهروندان شهر جديدسهند ، تامين كننده نيازهاي صنعتي و اشتغال شهر تبريز نيز باشد.
صنايع موجود در آن شامل صنايع غذائي، چوبي، فلزي و كاني غير فلزي بوده، مساحت اين آماده سازي 336 هكتار با مشخصات زير ميباشد .
تعداد قطعات تفکیکی بر اساس طرح 340 واحد
مساحت كل 336 هكتار
مساحت مفيد قطعات 225 هكتار
شيب طولي زمين 12%
طبق تصمیمات متخذه و توافقات صورت گرفته با سازمان جهادکشاورزی استان 55 هکتار از اراضی ناحیه جهت ایجاد منطقه کشت هیدروپونیک اختصاص یافته وبا راه اندازی آن برای تعدادی از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی زمینه اشتغال فراهم خواهد آمد.سند مالکیت اراضی پس از پیگیریهای مکرر اوایل سال 84 بنام دولت جمهوری اسلامی و به نمایندگی شرکت عمران شهر جدید سهند صادر و متعاقبا صورتجلسات تفکیکی قطعات تنظیم شده اند.

جمعيت شهر

در حال حاضر حدود 25 هزار نفر كه اكثراً از قشر متوسط جامعه ميباشند ، جمعيت شهر را تشكيل میدهند . با توجه به روند تمايل به سكونت در شهر جديد، سكونت بالغ بر 130هزار در افق 90 مورد انتظا ر است كه اين رقم در ارتباط مستقيم با خدمات رساني و بهبود كيفيت ارتباط با شهر مادر قرار دارد.

عملکرد مسکن مهر در شهر جدید سهند تبریز

1- بر اساس مصوبه بند چهار از هفتمین صورتجلسه هیات مدیره شرکت عمران شهر جدیدسهند در سال 86 مقدار 13842 مترمربع زمین آماده سازی شده از اراضی فاز 2 در قالب 10 قطعه زمین به 6 تعاونی مسکن مهر جهت احداث تعداد 304 واحد آپارتمان تخصیص و واگذار گردیده و قراردادهای واگذاری اجاره بلند مدت فیمابین مبادله شده است و در حال حاضر از نظر پیشرفت فیزیکی عملیات اجرائی در سقفهای هفتم و هشتم مشهود میباشد . که از این تعداد 259 واحد وام آماده سازی و 86 واحد مرحله اول وام ساخت و 22 واحد مرحله دوم وام ساخت رادریافت کرده اند .
2- 50 هکتار از اراضی آماده سازی 3 با طرح مصوب آماده سازی به اتحادیه تعاونیهای مسکن کارگری استان تخصیص یافته و عملیات اجرائی آماده سازی در اراضی مذکور شروع شده ، عملیات خاکی در حال اتمام بوده و حدود 11 کیلومتر از عملیات جدول گذاری و 1200 کانال اجرا شده است و مقدار 37986 مترمربع زمین جهت احداث تعداد 729 واحد آپارتمان در قالب 10 تعاونی مسکن واگذار شده است که در مرحله تحصیل پروانه ساختمانی میباشند و مابقی اراضی 50 هکتار مذکور در قالب 33 تعاونی مسکن جهت احداث تعداد 2579 واحد آپارتمانی تخصیص و قراردادهای اجاره بلند مدت فیمابین مبادله شده است .
3- در مورخ 22/2/87 مقدار 454 هکتار از اراضی فاز 4 به مسکن مهر واگذار و پس از تهیه طرح تفصیلی در شورای عالی معماری و شهرسازی به محدوده شهر الحاق گردید و مشاور در حال تهیه طرح آماده سازی میباشد با توجه به مسئله معارضین و بتبع آن ایجاد وقفه در انجام امورات اجرایی ومستنداًبراساس هفتمین صورتجلسه شورای مسکن استان در سال 88 و دستور استاندار محترم آذربایجانشرقی ، مکانیابی جدید صورت گرفته مقرر گردیده که مقدار 600 هکتار از اراضی دانشگاه صنعتی سهند جهت اجرای طرح مسکن مهر کلانشهر تبریز واقعات در پلاکهای مختلف از دانشگاه سهند اخذ و در اختیار مسکن مهر (موضوع جابجایی 545 هکتار از اراضی فاز 4 ) قرار گیرد و بلافاصله سند اراضی مذکور بنام شرکت عمران شهرجدیدسهند صادر گردد و اداره ثبت مربوطه باستناد مصوبه شورای مسکن استان و با عنایت به ماده 6 قانون ساماندهی نسبت به انتقال اسناد مربوطه اقدام نماید که این امر محقق شده و 348 هکتار از اراضی فوق برای طرح مسکن مهر به عنوان جابجائی از 545 هکتار قبلی در حال
تهیه نقشه ها و ارسال به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران میباشد ضمناً به منظور بهره گیری بهینه از فصل کاری و مساعدت لازم در حل مشکل بخشی از متقاضیان مسکن مهر ، این شرکت محله مجاور 50 هکتاری مسکن مهر کارگران در آماده سازی سه را به مساحت حدود 69 هکتار که تهیه نقشجات اجرائی آماده سازی آن توسط مشاور طرف قرارداد این شرکت در دست اقدام بوده و استفاده از آن جهت تامین منابع مالی پروژه های اجرائی و جاری شرکت منظور گردیده بود در اختیار شورای اتحادیه های تعاونی مسکن مهر قرار داده است .

ثبت نام متقاضيان مسكن مهر شهر جديد سهند

شما باید به شرکت عمران شهر جدید سهند یا اداره مسکن و شهرسازی شهر خود مراجعه فرمایید.
آدرس و تلفن : تبریز - شهر جدید سهند - روبروی پلیس راه خسروشهر
صندوق پستی : 1845-51335
info@Sahand-ntoir.gov.ir
تلفن : 4 - 3442072 - 0412 و 4 - 3442971 – 0412
فاکس : 3442242 - 0412
در صورت لزوم می توانید به اداره مسکن و شهرسازی مرکز استان خود نیز مراجعه فرمایید:
آدرس: تبريز- خ وليعصر- سربالايي وليعصر-ك.پ98-333-3051577
سایت: www.azarmaskan.gov.ir

وضعیت آبرسانی شهر سهند

باتوجه باينكه شهر جديد سهند بعنوان يك مجموعه شهري مسكوني مطرح ميباشد و در كنار اين شهر جديد ناحيه اشتغال نيز در حال اجرا بوده لذا مصرف آب در اين شهر جهت مصارف خانگي ، عمومي ، تجاري ، صنايع ، خدمات شهري و فضاي سبز خواهد بود . باتوجه بميزان و كيفيت آب مورد نياز جهت مصارف مختلف در شهر و با در نظر گرفتن اينكه وسعت جنگلكاريها و در نهايت فضاهاي سبز در حال افزايش میباشد، لذا تفكيك آب مصرفي جهت فضاي سبز عمومي و جنگلكاريها از مصرف بهداشتي ، لازم و ضروري مينماید . اين امر در تامين آب و احداث شبکه های توزیع آب شهرجدید سهند مورد توجه قرار گرفته و مطالعات لازم صورت گرفته است.
براي تامين آب بهداشتي دو برنامه بصورت كوتاه مدت و بلند مدت پيش بيني گرديده است:
باتوجه باينكه شهر جديد سهند بعنوان شهرسرريز جمعيتي شهر تبريز مطرح بوده لذا انجام مطالعات پروژه آبرساني به شهر تبريز از طرح آبرساني زرينه رود با اخذ موافقت های لازم مراحل نهائی را طی مینماید.
در مورد تامين آب كوتاه مدت اقدامات اساسي از سال 1368 انجام پذيرفته و بهمين منظور نسبت به حفر 4 حلقه چاه عمیق با متوسط عمق حدود 300 متر اقدام گرديده است، ميزان آبدهی هریک از چاهها 30 لیتر درثانیه بوده ومجموعا در حدود 120 ليتر در ثانيه قابل استحصال ميباشد . آب چاهها به يك مخزن 200 متر مكعبي جمع آوري ، پمپاژ ميگردد و از آنجا به صورت ثقلی از طريق خطوط انتقال آب به مخازن ذخيره آب آماده سازيها هدايت می گردد. خطوط انتقال آب و دو مخزن ذخيره اي به حجم 5000 متر مكعب براي آماده سازيهاي اول و دوم احداث و شبكهتوزيع آب آماده سازي اول و دوم با 4/21 کیلومتر لوله گذاری در آماده سازی اول و 2/47 کیلومتر در آماده سازی دوم، در دست بهره برداري ميباشند .

وضعیت فاضلاب شهر سهند

شبكه فاضلاب آماده سازي اول مشتمل برسه محله اجرا و در دست بهره برداري میباشد . این شبکه با95/16 کیلومتر لوله گذاری و جمع آوری فاضلاب و هدايت آن به سپتيك تانك احداثي و جذب پساب آن توسط چاههاي جذبي محفوره در پائین دست مورد استفاده قرار ميگيرد .طرح کوتاه مدت هوادهی و کلرزنی به منظور کاهش آلایندگی محیط توسط پیمانکار مربوطه در حال بهره برداری است . شبکه جمع آوری فاضلاب آماده سازی 2 با مجموع 45 کیلومتر لوله گذاری تکمیل و در شرف بهره برداری میباشد. مطالعات تصفیه خانه فاضلاب در دو مدول 75 هزار نفری با روش انتخابیSBR پیشرفته (Advanced Sequencing Batch Reactors تکنولوژی راکتورهای ناپیوسته متوالی پیشرفته) به انجام رسیده و احداث مدول اول با مبلغ اولیه 45 میلیارد ریال در دست اقدام میباشد .

وضعیت برق شهر سهند

احداث خطوط برق فشار قوي KV 20 ، شبكه فشار ضعیف و روشنائي آماده سازي اول تكميل تحويل بهره بردار (برق سهند) شده اند. نقشه هاي شبكه برق فشار قوي و ضعيف آماده سازي دوم تهيه و عمليات اجرائي آن توسط شركت توزيع نیروی برق تبريز و برق سهند در دست اقدام است . پست فوق توزيع 20/132/230 كيلو ولت سهند (كندوان ) احداث و برق قسمت اعظم شهر را تامين مينمايد. پست فوق توزيع 20/132 كيلو ولت فاز 3 توسط شركت برق منطقه اي در حال احداث است. مطالعات طرح تامین برق ، شبکه های توزیع وپست برق ناحیه اشتغال از طریق مشاور انجام و عملیات اجرائی آن توسط دو شرکت پیمانکاری و شرکت برق منطقه ای آغاز شده است .

وضعیت مخابرات شهر سهند

در زمينه تاسيس مركز مخابرات شهر هماهنگي هاي لازم با اداره كل مخابرات بعمل آمده و مركز مخابرات سي هزار شماره اي احداث تجهیز و مورد بهره برداری قرار گرفته است . پیگیریهای لازم جهت حذف كد 0412 به منظور کاهش هزینه های برقراری تماس با شهر مادر در جریان است .

وضعیت گاز شهر سهند

احداث خط انتقال گاز به شهرجدیدسهند از طرف شرکت گاز استان انجام و طبق توافق احداث شبکه های توزیع گاز شهری به عهده شرکت عمران شهرجدیدسهند میباشد. شبکه توزیع گاز شهری در هردو آماده سازی 1و2 با مجموع 60 کیلومتر لوله گذاری پلی اتیلن و فولادی در اقطار مختلف، انجام گرفته و ساکنین آماده سازی اول از اواخر سال 83 با نصب حدود 1000 عددعلمک از نعمت گاز برخوردارندو شبکه توزیع گاز شهری آماده سازی دوم نیز با تکمیل خط تغذیه گاز در سال 85 مورد بهره برداری قرار گرفته است . طرح گازرسانی ناحیه اشتغال با 18 کیلومتر لوله گذاری انجام و در شرف تحویل به شرکت گاز و بهره برداری قرار دارد.

اتوبان تبريز – شهر جديد سهند

آزادراه تبريز شهر جديد سهند بطول 8/12 كيلومتر از پل معروف به لاله در كنار گذر جنوبي تبريز شروع و تا محدوده قانوني شهر ادامه مي يابد . تملک اراضی مسیر و همزمان انجام عملیات اجرائی در دست اقدام است . با عنایت به مصوبه هیئت محترم دولت جمهوری اسلامی ایران در سفر اول به استان آذربایجانشرقی و تخصیص مبلغ ده میلیارد ریال از درآمدهای استانی به این امر، عملیات اجرائی 2 کیلومتر از مسیر انجام شده است.در سفر دوم نیز بتاریخ 11/10/87 مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار جهت تملک اراضی مسیر و تکمیل آزادراه منظور شده است لیکن علیرغم پیگیری های مکرر فعلاً به نتیجه نرسیده است .احداث پل تقاطع غیر همسطح انتهای مسیر در محل وقوع پلیس راه تبریز آذرشهر انجام و احداث رمپ و لوپها در جریان است . اجراي پروژه آزادراه تبریز شهرجدیدسهند كه کاهش زمان سفر، سهولت دسترسي و تامين بيشتر سفرها را در پي دارد ، باعث رونق هر چه بيشتر شهرنیز خواهد شد .با توجه به سياست دولت خدمتگذار واريز اعتبار تخصيص به حساب وزارت امور زيربنائي ، ادامه عمليات توسط اداره متبوع اقدام خواهد شد.

فضاي سبز

فضاي سبزشهرجديدسهندرامي توان به سه بخش تقسيم كرد:
1-فضاي سبزورودي شهر:اتوبان به طول حدود 4كيلومترميباشدكه رفوژوسط اين اتوبان تحت پوشش گياهي قرارگرفته ودرحاشيه اتوبان فوق الذكردرقسمتهايي كه تحت تملك شركت عمران ميباشدمبادرت به جنگلكاري گرديده است.
2-فضاي سبزدرون شهري :به سه قسمت تقسيم مي شود؛
الف –فضاي سبزموجوددرخيابانهاي اصلي كه عبارتندازرفوژهاي وسط خيابان 35متري واطراف آن وخیابانهای دورمحلات
ب –فضاي سبزدرون محله اي كه شامل فضاهای سبز احداثی در كريدورهاي پیاده موجوددرداخل هرمحله به مساحت تقریبی بالغ بر20هزارمترمربع مي شود .
ج –پارك موجوددرشهرجديدسهندبه مساحت تقريبي يك هكتار که ما بین محله 3 آماده سازی 1 و محله 3 ناحیه 1 آماده سازی 2 واقع گرديده است .
3 - فضاي سبزحاشيه شهر: شامل جنگلكاري به مساحت حدود 52 هكتار واقع در مسیر ورودی قبلی شهر وحدود 80 هکتار در مجاورت آزادراه ورودی فعلی شهربوده و ازانواع درختان بخصوص سوزني برگان استفاده شده وعمليات آبياري بخش اول بصورت قطره اي انجام و اجرای شبکه آبیاری قطره ای بخش دوم در دست اقدام است . فاز اول جنگلکاری درحال حاضر محيطي براي گذراندن اوقات بيكاري شهروندان وزمان تفريح آنان ميباشد .

اطـــــــــلاعـات
مـــــوضــوعـات
کاربـــــــــــــران
تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه مهندسی عمران 118 می باشد.